Hvorfor vælge into High School?

into tilbyder udvekslingsprogrammer af høj kvalitet og til fair priser. Vi fokuserer på personlig kontakt med vores studerende og deres forældre. For os er tryghed, service og åbenhed altafgørende for dit ophold.

Hvordan skiller into sig ud som udvekslingsorganisation?

  • Personlig kontakt
  • Erfaring
  • Tryghed og pålidelighed
  • Ekstra forberedelse
  • Fair og gennemsigtige priser
  • Støtte – hele vejen
  • Netværk for livet

Personlig kontakt og skræddersyede programmer..

into sender kun et begrænset antal elever af sted fra Danmark hvert år, da vi lægger stor vægt på personlig service og vejledning. Vi kender alle vores elever og forældre, og skræddersyer programmer der passer netop dine ønsker. Hos into bliver du aldrig et nummer.

Erfaren organisation med erfarne medarbejdere..

into har mere end 30 års erfaring i branchen og har sendt tusindvis af elever på udveksling verden over. Alle vores medarbejdere har selv erfaring med udveksling, og brænder for at give den fantastiske oplevelse videre til dig.

Tryghed både før og under din udveksling..

Vi har egne into kontorer i 12 europæiske lande samt et bredt internationalt netværk, der sikrer at der altid befinder sig kontaktpersoner i nærheden af din destination. Vores samarbejdspartnere i USA er alle godkendte medlemmer af CSIET – en statslig organisation der kontrollerer at medlemmernes ydelser lever op til den højeste kvalitet.

Forberedelse både i Danmark og i værtslandet..

into afholder en Orienterings-weekend i Danmark før afrejse, og tilbyder Welcome Camps i de fleste destinationslande. Vi mener at en god forberedelse gør din rejse både tryggere og bedre – og samtidig er det gode muligheder for at møde andre unge udvekslingsstudenter.

Fair og gennemsigtige priser..

into‘s lange og tætte samarbejde med destinationslandene betyder, at vi kan holde priserne nede. Vi har ingen skjulte gebyrer, og hjælper gerne med at ligge et budget. Desuden tilbyder vi en række rabatordninger og mulighed for stipendie. Vores filosofi er, at alle skal have råd til at komme på udveksling. ​

Støtte hele vejen..

Vi står altid til rådighed for dig – både før, under og efter opholdet. Vi hjælper med lige fra vejledning om destination/program, til ansøgning, visa, fly og forsikring, og til spørgsmål om f.eks. kulturforskelle eller baggageregler. Desuden får du en lokal kontaktperson i værtslandet, som følger op på dig hver måned.

Eventyret fortsætter..

Som hjemvendt into udvekslingsstudent, får du muligheden for at blive en del af into‘s returnee netværk. Her kan du deltage i arrangementer og reunions for tidligere elever. Desuden får du muligheden for at arbejde for into, og hjælpe nye elever med at komme afsted. Du kan blandt andet blive interviewer, oplægsholder, SoMe medhjælper eller camp-medarbejder.