Hvorfor vælge into High School?

into tilbyder udvekslingsprogrammer af høj kvalitet og til ærlige priser. Vi fokuserer på personlig kontakt med vores studerende og deres forældre. For os er tryghed, service og åbenhed altafgørende for dit ophold.

  • Personlig kontakt
  • Erfarne medarbejdere
  • Fokus på tryghed
  • Ekstra forberedelse
  • Fair og gennemsigtige priser
  • Støtte – hele vejen
  • Netværk for livet

Personlig kontakt og skræddersyede programmer

into sender et begrænset antal elever af sted fra Danmark hvert år, da vi lægger stor vægt på personlig service og vejledning. Vi kender alle vores elever og forældre og skræddersyer programmer, der passer netop til dine ønsker. Hos into bliver du aldrig et nummer.

 

Erfaren organisation med erfarne medarbejdere 

into har mere end 40 års erfaring og har sendt tusindvis af elever på udveksling verden over. Alle vores medarbejdere har selv erfaring med udveksling.

 

Tryghed både før og under din udveksling 

Vi har egne into kontorer i mere end 10 europæiske lande samt et bredt internationalt netværk, der sikrer, at der altid befinder sig kontaktpersoner i nærheden af din destination. Vores samarbejdspartnere i USA er alle godkendte medlemmer af CSIET.

 

Forberedelse både i Danmark og i værtslandet 

into afholder en orienterings-weekend i Danmark før afrejse og tilbyder Welcome Camps i de fleste destinationslande. Vi mener, at en god forberedelse gør din rejse både tryggere og bedre – og samtidig er det en god mulighed for at møde andre unge udvekslingsstudenter.

 

Fair og gennemsigtige priser 

into‘s lange og tætte samarbejde med destinationslandene betyder, at vi kan holde priserne rimelige. Vi har ingen skjulte gebyrer og hjælper gerne med at opstille et budget. Desuden tilbyder vi en række rabatordninger og mulighed for stipendium. 

 

Støtte hele vejen

Vi står altid til rådighed for dig – både før, under og efter opholdet. Vi vejleder om alt fra destination/program, ansøgning, visa, fly og forsikring, til spørgsmål om f.eks. kulturforskelle og baggageregler. Desuden får du en lokal kontaktperson i værtslandet, som følger op på dig hver måned.

 

Eventyret fortsætter

Som hjemvendt into udvekslingsstudent, får du muligheden for at blive en del af into‘s returnee netværk. Her kan du deltage i arrangementer og reunions for tidligere elever. Desuden får du muligheden for at arbejde for into og hjælpe nye elever med at komme afsted. Du kan blandt andet blive interviewer, oplægsholder, SoMe medhjælper eller camp-medarbejder.

 

Jeg valgte into fordi de kunne tilbyde mig en mere personlig oplevelse med mere frihed til at vælge hvor i landet jeg ville rejse til, og fordi de virkede som en erfaren organisation, som kunne tilbyde den tryghed jeg havde brug for.

Kimi Kreilgaard

Goiás, Brasilien

Jeg gik længe og tænkte over, om jeg ville være udvekslingsstudent, inden jeg meldte mig til intoOg sidste sommer, blev drømmen til virkelighed.

Tro mig, hvis du er i tvivl om du skal være udvekslingsstudent, “Don’t dream it, do it!” Du kommer til at lære dig selv at kende, og det er et år, du aldrig vil glemme. 

Tim

Iowa, USA

Jeg valgte into, da alle situationer blev håndteret professionelt og jeg følte at jeg ville være i trygge hænder hele vejen igennem.

Mit år i USA har været et eventyr for livet, som jeg altid vil tænke tilbage på og aldrig glemme.

Emma

Maine, USA