Hvem er vi?

På mail og telefon vil du primært møde Nikolaj, Josefine og Catharina. Vi står klar med information og gode råd, og er med til at sikre at du får et fantastisk udvekslingsophold.

Catharina er Country Manager for into DanmarkHun er vores øverste ansvarlige, og er både i kontakt med elever, forældre og internationale samarbejdspartnere. Catharina har selv været udvekslingsstudent i USA, samt værtsmor for en student, medens hendes egen datter var på udveksling. Dette har givet stor indsigt i branchen, og bred forståelse for udveksling fra flere perspektiver.

Josefine er Student Manager. I 2014/15 var Josefine selv med into på udveksling i Arizona. Derfor er hun ofte sparringspartner for vores elever i forbindelse med ansøgningen eller i løbet af udvekslingsrejsen. Hun er i tæt kontakt med into‘s partnere, og kan skræddersy et program der passer netop til dig. Josefine er desuden ansvarlig for into‘s interviewere. Disse er en række trænede returnees (tidligere into-elever) der mødes med nye udvekslingselever og deres forældre for at give information og godkende eleven til et ophold med into.

Nikolaj er Financial Analyst. Han var på udveksling med into i 2012/2013 i Michigan. Nikolaj er også i kontakt med eleverne, og har i flere år været med til at arrangere Orienteringsweekenden i København. Han har hovedansvaret for at udarbejde kontrakter, og han kan vejlede mellem forskellige betalingsløsninger.

Interviewere:

Kimi Kreilgaard, København og Varde, Jylland
Tidligere udvekslingsstudent med into i Brasilien 2014
kimi.kreilgaard@into-highschool.dk

Emma Ellitsgaard, Holbæk og Sjælland.
Tidligere udvekslingsstudent med into i USA 2016
emma.ellitsgaard@into-highschool.dk

Hannibal Vad, København
Tidligere udvekslingsstudent med into i USA 2016
hannibal.vad@into-highschool.dk

Maja Andersson, København
Tidligere udvekslingsstudent med into i USA 2016
maja.andersson@into-highschool.dk

David Nitze, København
Tidligere udvekslingsstudent med into i Canada 2011   
david.nitze@into-highschool.dk

Olivia Milred Søndergaard, Nord- og Østjylland
Tidligere udvekslingsstudent med into i England 2016   
olivia.sondergaard@into-highschool.dk

 

Caoimhe Willemoës Fyn, Odense

Tidligere udvekslingsstudent med into i USA 2012   
caoimhe.willemoes@into-highschool.dk

Laura Witt, København
Tidligere udvekslingsstudent med into i USA 2017   
laura.witt@into-highschool.dk

Nickey Ramirez, Fyn
Tidligere udvekslingsstudent med into i Spanien 2016  
nickey.ramirez@into-highschool.dk

Nikoline Marie Nielsen, Østsjælland, Køge
Tidligere udvekslingsstudent med into i England 2016   
nikoline.nielsen@into-highschool.dk

Emilie Rahr Zacharias, København
Tidligere udvekslingsstudent med into i USA 2017   
emilie.zacharias@into-highschool.dk

into har desuden en lang række af aktive returnees, som har været udvekslingsstudenter med into forskellige steder i verden. Dem kan du altid få en snak med hvis du ønsker at høre mere om et specifikt program/destination.

 

Catharina H. Kristensen

Catharina H. Kristensen

Country Manager

77 34 77 08

Josefine Hove Kristensen

Josefine Hove Kristensen

Student/Marketing Manager

21 18 71 31

Sophia Sparring

Sophia Sparring

SoMe ansvarlig

77 34 77 08

Nikolaj Jespersen Råberg

Nikolaj Jespersen Råberg

Financial Analyst/Student administration

77 34 77 08